Blog ekspertów Inter Consult

Jak zoptymalizować obsługę telefoniczną i komunikację wewnętrzną w placówce medycznej?
CENTRALA PBX

Jak zoptymalizować obsługę telefoniczną i komunikację wewnętrzną w placówce medycznej?

05.04.2023

W miejscach takich, jak przychodnie, szpitale czy centra medyczne komunikacja z pacjentami oraz szybka komunikacja wewnętrzna mają kluczowe znaczenie. Jak nowoczesne rozwiązania telekomunikacyjne wspomagają pracę placówek medycznych?

Bezproblemowa komunikacja telefoniczna z placówką jest jedną z podstawowych potrzeb pacjentów, szczególnie korzystających z usług medycznych świadczonych prywatnie. Dlatego nawet w niewielkiej poradni czy zespole gabinetów nieodzowne jest zastosowanie najnowszych rozwiązań ze świata central telefonicznych PBX. Centrale telefoniczne pozwalają na zbudowanie niezależnego i stabilnego systemu komunikacji, działającego nawet w sytuacjach awaryjnych. Może on obejmować placówki składające się z wielu obiektów (np. rozbudowane szpitale) lub placówki należące do tej samej sieci, ale zlokalizowane w różnych miastach. Ograniczają również koszty – połączenia realizowane w ramach systemu są bezpłatne.

 

Zaawansowane funkcje telefoniczne w służbie zdrowia

Współczesne centrale telefoniczne VoIP dają jednak dużo więcej możliwości niż odbieranie telefonów od pacjentów i utrzymanie łączności wewnętrznej, np. pomiędzy oddziałami czy placówkami powiązanymi. To rozbudowane systemy telekomunikacyjne z zaawansowanymi funkcjami telefonicznymi pozwalającymi zoptymalizować obsługę ruchu przychodzącego. Jedną z nich jest menu IVR z zapowiedziami głosowymi, dzięki któremu pacjent może szybko połączyć się z odpowiednią osobą, która udzieli mu informacji. Wybierając odpowiednie cyfry na klawiaturze telefonu lub używając komunikatów głosowych, dzwoniący sam decyduje, z kim chce rozmawiać. Kolejkowanie połączeń przychodzących sprawia natomiast, że żaden telefon nie zostanie nieodebrany, nawet jeśli w danym momencie nikt z obsługi placówki nie może na niego odpowiedzieć. Inna kluczowa dla branży medycznej funkcja centrali to możliwość prowadzenia wielu rozmów jednocześnie, a także ich nagrywania (np. rozmów ze szpitalnym oddziałem ratunkowym).

 

Szybki dostęp do informacji dzięki integracji centrali z innymi systemami

W dobie postępującej cyfryzacji służby zdrowia coraz większą zaletą nowoczesnych rozwiązań telekomunikacyjnych staje się możliwość ich zintegrowania z innymi systemami wykorzystywanymi w danej placówce. Najczęściej są to aplikacje służące do rejestracji pacjentów oraz systemy elektronicznej dokumentacji medycznej. Ich zintegrowanie z centralą daje wgląd w przeszłe i zaplanowane konsultacje lekarskie, najnowsze wyniki badań itp. na każdym etapie kontaktu z pacjentem. Dzięki temu obsługa telefoniczna jest bardziej efektywna i spersonalizowana. Integracja pozwala także wysyłać pacjentom powiadomienia SMS o zbliżającej się wizycie czy gotowym wyniku do odebrania.

Nowoczesne centrale telefoniczne VoIP pozwalają również na bieżąco monitorować sytuację w systemie oraz udostępniają raporty, dzięki którym można analizować i optymalizować ruch telefoniczny w placówce. W przypadku prywatnych klinik czy poradni, gdzie każde nieodebrane połączenie może wiązać się z utratą pacjenta, ma to ogromne znaczenie i pozwala lepiej zarządzać placówką.

Więcej o oferowanych przez nas rozwiązaniach dla branży medycznej dowiesz się na stronie interconsult.pl/placowki-medyczne/.

Zapisz się do naszego newslettera, aby nie przegapić nowych artykułów