Blog ekspertów Inter Consult

Czym telefony DECT różnią się od telefonów WiFi?
CENTRALA PBX

Czym telefony DECT różnią się od telefonów WiFi?

02.05.2023

W firmach, w których niezbędna jest komunikacja bezprzewodowa, często rozważa się wykorzystanie telefonów DECT lub telefonów WiFi. Czym te rozwiązania różnią się od siebie i w jakich przypadkach sprawdzą się najlepiej?

Telefonia DECT to znany od lat standard komunikacji bezprzewodowej, wykorzystywany często w branży produkcyjnej. Skrót „DECT” pochodzi od Digital Enhanced Cordless Telecommunications, co oznacza system cyfrowej telekomunikacji bezprzewodowej. Jak dokładnie działa ta technologia?

 

Jak działają telefony DECT?

W telefonii DECT sygnał głosowy przetwarzany jest za pomocą kodeków na sygnał cyfrowy, co zapewnia wysoką jakość dźwięku i przesyłany bezprzewodowo pomiędzy telefonem a stacją bazową. Połączenia są szyfrowane, co uniemożliwia ich podsłuchiwanie i zapobiega wyciekom informacji. Za pośrednictwem telefonów DECT można komunikować się w obrębie zasięgu stacji bazowych będących integralną częścią systemu. Dzięki funkcji handover połączenia są przekazywane pomiędzy stacjami bazowymi – osoba rozmawiająca przez telefon może swobodnie przemieszczać się w obrębie zasięgu różnych stacji bazowych, nie tracąc połączenia. Systemy DECT można łatwo rozbudowywać poprzez dodawanie kolejnych słuchawek i stacji bazowych.

 

Jak działają telefony WiFi?

Bezprzewodowe telefony WiFi umożliwiają wykonywanie połączeń głosowych z wykorzystaniem telefonii internetowej VoIP. Komunikacja odbywa się więc za pośrednictwem sieci WLAN. Oprócz dostępu do internetu telefonia WiFi wymaga punktów dostępowych WiFi (tzw. access points), dzięki którym zasięg sieci obejmie wybrany obszar. Jakość połączeń jest w przypadku telefonów WiFi uzależniona od przepustowości sieci internetowej.

 

Różnice pomiędzy telefonią DECT a telefonią WiFi

Komunikacja za pośrednictwem telefonów DECT doskonale sprawdza się w przypadku większej liczby użytkowników. Jej ogromną zaletą jest znacznie lepsza niż w telefonii WiFi jakość połączeń oraz niezawodność i niezależność od sieci IP. Technologia DECT została stworzona z myślą o komunikacji głosowej, dlatego jest w tym zakresie o wiele bardziej wydajna i skuteczna.

Jej kolejną zaletą jest mniejsza – w stosunku do punktów dostępowych WiFi – liczba stacji bazowych konieczna do tego, aby zasięg sieci DECT obejmował dany obszar. Technologia ta pozwala na centralne zarządzanie całym systemem i monitorowanie na bieżąco statusu poszczególnych telefonów. Same telefony DECT są zdecydowanie bardziej funkcjonalne i lepiej przystosowane do intensywnego użytkowania. W telefonach WiFi słabym punktem jest bateria, która stosunkowo szybko się wyczerpuje. Drugim mankamentem tego rozwiązania jest ograniczony zasięg sieci, na który mogą wpływać np. mury i inne przeszkody fizyczne.

Każde z przedstawionych rozwiązań może zapewnić sprawną komunikację w firmie w określonych warunkach, jednak telefonia DECT jest najbardziej wydajna i uniwersalna. Telefony DECT od lat są standardem w komunikacji bezprzewodowej, zwłaszcza w środowiskach biznesowych, dzięki swojej niezawodności, stabilności i wysokiemu poziomowi bezpieczeństwa. Ponadto DECT to rozwiązanie przeznaczone wyłącznie do telefonii, podczas gdy sieć komórkowa lub sieć Wi-Fi obsługuje także inne usługi, które mogą powodować przeciążenie sieci i wpływać na jakość głosu. Więcej o oferowanych przez nas systemach DECT dowiesz się na stronie…

Zapisz się do naszego newslettera, aby nie przegapić nowych artykułów